EMPIRIA Magazin XII. évfolyam 3. szám. © Kuliffay Hanna. Minden jog fenntartva.
MILYEN MESSZE VAN A MESSZE? és más mesék
(könyvismertető)
Kivonatok az interneten elérhető recenziókból, értékelésekből:
Cuki kis mesék, van bennük valami finom,
intelligens humor. Békavári uraság és barátai jutottak eszembe gyakran a
szereplőkről. Szívesen olvasnék a szerzőtől hosszabb mesét is.
A kis történetek elsősorban nem oktatni, hanem szórakoztatni akarnak, de kellőképpen tanulságosak ahhoz, hogy a kicsik (inkább a 6-8 évesek) valami újat és emberit is megtanuljanak általuk, főleg ha a meséket olvasó felnőtt kellőképpen kihangsúlyozza vagy meg is magyarázza. (Attila, olvasóterem.hu)
Aranyos, és küllemében is esztétikus mesekönyv, rövid, párszereplős állatmesékkel, melyek főhőse (sok gyerek kedvence) Marci, a tengerimalac, aki kihasználva gazdája apró mulasztásait, alkalmanként kiszökik a terráriumából, és elindul világot látni. (Gelso, egypercek.blog.hu)
Ez úton szeretném megköszönni Marciról szóló mesekönyvét, mely izgalmat és mosolyt varázsol a kórházi szobákba. (Pallagi Erika, kórházpedagógus)
Nagyon arranyos mesék, igen színvonalas illusztrációkkal. (deardurr, moly.hu)
Megkaptuk a kötetét, nagy örömünkre fog szolgálni a színvonalas gyermekkönyv olvasgatása, kölcsönzése. Külön öröm a gyönyörű illusztráció, ami nagyon fontos a kisgyermeknek. Számtalan gyermekkönyv jelenik meg a piacon, nehéz előre megjósolni, melyik fog tetszeni a gyermekeknek és a szülőknek, de ez a kötet a kedveltek közé fog tartozni. (Begovné Kasza Ágnes, gyemekkönyvtár-vezető)
A MILYEN MESSZE VAN A MESSZE? történetecskéit első unokámnak, Mattnek szóltak, mikor nagyovisként és kisiskolásként is gyakran volt nálunk délutánonként. Ezek a valóságalapú mesék ugyanúgy idealizálástól mentesek és így könnyen átélhetők és azonosulhatók, mint a korábbi, két kislányom által inspiráltak, melyek 2000-ben AZ ALMATOLVAJ és más mesék címmel jelentek meg. (bővebben: Lapszemlék rovat, 2015) Abban is hasonlóak egymáshoz, hogy nem valami leegyszerűsített és lezárt, dínom-dánom lakodalom, minden jó ha a vége jó világot ábrázolnak, hanem átgondolásra, kérdések felvetésére, a cselekményszálak továbbszövésére invitálóak. (Nyilván ez is közrejátszott, hogy a moly.hu recenziós oldalán 39 olvasó jelölte kedvencének.) Jó hír tehát, amit a két évtizede nekilendült 'gyermekirodalmi újhullámot' foglalkozásánál fogva figyelemmel kísérő Kasza Ágnes írt az alakuló hazai helyzetről: egyre többen olvassák szívesen a kortárs irodalmat, s úgy látom, az iskolák is lépnek ez ügyben, ha kötelezőként nem is, de az ajánlottak között a legnépszerűbb kortárs irodalmat adják fel.
“Egyre több olyan mesekönyv lát napvilágot, amely a
szülőknek és a gyerekeknek is olvasmányélmény. Nyugodtan rugaszkodjunk el a
klasszikusoktól, és bátran vegyük le a könyvtárak vagy könyvesboltok polcairól a
hazai kortárs szerzők mesekönyveit!” Ezt viszont Fodor Réka újságíró írta
2014-ben bátorításként a NLCAFÉ-ban megjelent cikkében. “A korszerű
nyelvhasználat, a modern használati tárgyak, eszközök, valamint a mindennapokból
ismerős szituációk közelebb hozzák a mesét, érthetőbbé teszik a mondandóját.”
Időzítés szempontjából tehát úgy tűnik, jókor lép színre "sok gyerek kedvenceként" a felfedezésre-megismerésre vágyó Marci gyerek. A MILYEN MESSZE VAN A MESSZE? címadó meséjében például pajtásaival hipp-hopp útrakelnek Egyiptomba, hogy megnézzék a piramisokat és csónakázzanak egyet a Níluson, mivel nem tudják még felmérni a távolságot, mint ahogy az ad hoc döntések várható kudarcát sem. (Az utóbbi megítélésében persze mi, felnőttek se mindig remekelünk.) Végül is, életük első nagy csalódásaként, a kis csapat tagjai -- Marci mellett Tóni, Manócska, Cincin, Stefi és Brúnó -- egy fárasztó és nehéz nap után rádöbbennek, hogy még csak Piripócsig jutottak...
A Potyautas azt a praktikus tudnivalót hangoztatja, hogy semmi sincs ingyen -- bár Marci esetében nem teljes sikerrel: a mese végén ugyanis ő egy kicsit még mindig reménykedik… Mikor egy szép reggelen nekivág, hogy felfedezze az izgalmas, távoli nagyvárost, útközben -- nem lévén tisztában a pénz értékével --, könnyedén alkuszik a retúr árakra, viszont annál óvatosabban halogatja a fizetséget. (Hm. Lesz a szülők között, akinek ez ismerős?) A nagyváros idegensége és szédítő forgataga azonban elriasztja Marcit, ráadásul pechére egy veszélyes menekülés során elveszti a tarisznyáját, és ezzel annak bármi lehetőségét, hogy megvegye a hitelezőinek ígért vásárfiát. Hogy fog így hazajutni? Az ő helyében mindenki más kétségbe esne...
A Marci lakásnézőben című mese intése, hogy sem a más, sem az új nem biztos, hogy jobb is. Különösen a mai világban, mikor szinte kisebbségbe szorul a hagyományos családmodell, Marci esetéből nyilvánvalóvá válik, mindenkinek az az igazi otthona, ahonnan alkalmi, 'hűtlen' csavargások esetén a keresésére indulnak, miközben változatlanul gondoskodnak róla, hogy estére sütőbe kerüljön a kedvenc töpörtyűs pogácsa.
A Ki fél a hullámvasúttól? Döglött csótánytól? alapötlete szerint mindenki tart valamitől: Marci a hullámvasúttól, Stefi egy döglött csótánytól, húga a vízisiklótól. De míg a saját szorongások esetleg természetesnek, de legalább is elfogadhatónak tűnnek, a másoké viszont gyakran érthetetlennek és „naggyon-naggyon furcsának”. Marci azzal válik végül is egy zűrös nap ‘hősévé’, hogy jogos sértettségén felülemelkedve szívesen segít bajbajutott pajtásainak, akik félelmei miatt korábban kicsúfolták. [Nagy lélekre vall ez egy apró hörcsögszívben. :)]
A színvonalas és népszerű irodalmi magazin, az Olvasóterem, 2015 őszén méltatta a MILYEN MESSZE VAN A MESSZE? első kiadását. (http://olvasoterem.com/blog/2015/12/10/kuliffay-hanna-milyen-messze-van-a-messze/) A recenzió kapcsán az "igényes olvasók kinevelését" céljának tekintő könyvismertető kisorsolta 10 példányát is az érzelmi intelligenciát fejlesztő, szájbarágás nélkül tanulságos, gyakran mosolyt is fakasztó kortárs mesék kedvelői között. A siker nem maradt el... A kérdőívet kitöltve majdnem kétszázan versenyeztek a kíváncsi, önállóskodó és találékony Marci gyerek csatangolásait Egri Mónika művészi illusztrációi révén nyomon követhető könyvecskéért.
A MILYEN MESSZE VAN A MESSZE? második, 2016-os kiadása kemény fedéllel jelent meg, és egy 5. mesével bővült, Marci és Mirabella címmel. Ebben a kis tengerimalac beteg gazdasszonyának mézes cukorkáért igyekszik a vegyesboltba, mikor a Kankalin réten átvágva mély gödörbe zuhan. Senki más, egyedül a komoly és öntudatos mezei egérke, Mirabella vállalja, hogy segítséget hoz a kiborulás határán cikizős bajbajutottnak. De hogy ez sikerül-e neki és szövődik-e kettőjük közt barátság? Innen már az olvasók és hallgatók maguk gombolyíthatják a mese fonalát. (Bár Marci körül forognak az események, Mirabella emlékezetes társszereplőjévé válik a történetnek.)
Az aforizmát tekintve, miszerint az út maga a cél, Marci gyerek egész jól startolt a Megismeréshez vezető Tapasztalatszerzés kalandos útján, amitől -- igazi mesehősként -- rémület, csalódások és lehetőségeinek korlátai sem bátortalanították el.
Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti
Könyvtár
Országos Széchényi Könyvtár –
Budapest
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény – Szolnok
Pécsi
Tudásközpont és fiókkönyvtárai –
Pécs (4pld)
Takáts Gyula Megyei és Városi
Könyvtár –
Kaposvár
Halis István Városi Könyvtár --
Nagykanizsa
Központi Statisztikai Hivatal
Központi Könyvtára –
Budapest
Vörösmarty Mihály
Városi Könyvtár – Bácsalmás
Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár – Pécs
József Attila Megyei és Városi Könyvtár – Tatabánya
Eötvös Károly Megyei Könyvtár
– Veszprém
M
Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár
Kecskeméti Főiskolai
Könyvtár és Információs Központ
KÜLFÖLDI KÖNYVTÁRAKBAN:
Library of Congress -- Washington D.C.
(LCCN 2016422558) (2pld)
Cleveland/Main Library -- USA, Foreign Literature Department, Juvenile (Item Barcode 0009938775146)
A VIRTUÁLIS VILÁGKÖNYVTÁR listázásában:
OCLC WorldCat
VISSZA az EMPIRIA Magazin Jelenkor rovatának címjegyzékéhez
VISSZA az EMPIRIA Magazin nyitólapjára