EMPIRIA Magazin XII. évfolyam, 2. szám. 2013. április-június. Kuliffay Hanna írása
A magánélet alapvető emberi jog
(Nils Muiznicks)
A nyár eleji tornádókkal, erdőtüzekkel és áradásokkal együtt újabb ’whistleblower’ lépett a washingtoni politika és közvetve a világpolitika porondjára. ‘Whistleblower’, vagyis ‘vészjelző’ az a maximális felelősségtudatú személy, aki minden kockázatot vállalva hajlandó jelentést tenni, vagy bármilyen leleplező információval szolgálni magas hivatalban, kormányügynökségben, testületben vagy intézményben elkövetett törvénysértésről, hatalmi visszaélésről. Még éppen csak elkezdődött a Fort Mead katonai bíróságon az elvi és morális alapon vészjelző Bradley Manning tárgyalása, mikor orkánszerűen berobbant a médiába Edward Snowden neve.(*1)
Az Európai
Parlament felháborodottan tárgyalja Washington Únió-ellenes kémkedését
(AFP felvétel)
Az Egyesült Államok kormánya három
rendbeli hivatali esküszegéssel(*2) vádolja volt CIA alkalmazott
Edward Snowdent, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) privát külsős cégének informatikusát, aki
állambiztonsági titkokat őrző laptopjaival Hong Kongba 'disszidált'. Ebből kettő
állítólag kimeríti a kémkedés vádját is, ami életfogytiglani börtönt, vagy
halálbüntetést vonhat maga után. A szenátus hírszerző bizottságának elnöke,
Dianne Feinstein és a kongresszusi szóvivő, John Boehner nyilvánosan
hazaárulónak nevezték Snowdent, mielőtt – az alkotmány értelmében –
bizonyosságot szereztek volna, hogy Snowden titkos információk
kiszolgáltatásával az ellenség kezére játszott, és hírnév plusz anyagi
haszon reményében vált hűtlenné hazájához.
Az alkalmazásra 1917-ből, tehát a Téli-palota ostromának(!) évéből származó, csak nemrégen előráncigált kémelhárítási törvény elnevezéséhez híven, (Espionage Act), nem eltussolt hatósági bűnözést és hivatalos eljárások során történt szabálytalanságokat leleplező egyének felelősségre vonására íródott. Az Igazságügyi Minisztérium azonban jogi manipuláció révén kombinálta a kettőt, hogy biztosítsa a maximális ítélet lehetőségét. Snowden eddig a Bush- és az Obama-kormány által elkövetett jogtalan intézkedéseket és törvénytelen eljárásokat bizonyító titkosított iratokat adott át közlésre az angol Guardian és a Washington Post szerkesztőségének.
Az említettek némelyike azonban gyakran sejthető, majdhogynem ’nyílt titok’ volt. (Ugyan ki ne tudta volna, hogy mindent figyelnek? Ki ne tudta volna, hogy szólj igazat, mondj kritikát, követeld a beígért változást, és betörik a fejed?) Eklatáns példa rá, hogy mikor kiderült, angol és amerikai hírszerzők évek óta megfigyelés alatt tartották a német telefon- és internethálózat forgalmát, a német központi prosecutori hivatal úgy nyilatkozott, eljárást fognak indítani ellenük, mert "sokkal szélesebb körben kémkedtek, mint gondolták".
Alkalmanként
az akadémia és az alternatív média foglakozott a nemcsak falakba, hanem gyakran
cinizmusba is ütköző jogtalanságokkal – “Akárhogy is, de a magánszférád zéró. Tedd túl magadat rajta”
Az apparátus törvények felettisége már évtizedekkel korábban is aggodalomra
késztette az egyéni érdeken túl országos érdekben is gondolkodókat. Frank Church
szenátor volt az egyike azoknak, aki ebbe a dicséretes kategóriába tartozott.
„Nem akarom azt látni, hogy az ország valaha is átkeljen egy ilyen hídon. Tudom, hogy megvan a kapacitás a totális tirannizmus bevezetésére Amerikában, és (éppen emiatt) biztosítanunk kell, hogy mindazok az ügynökségek, amelyek rendelkeznek ezzel a technikával törvényszerűen és megfelelő felügyelet alatt működjenek, hogy elkerüljük azt a szakadékot. Azt a feneketlen mélységet, ahonnan aztán nincs visszaút.”
„Az extrémistákat illetően nem az igényel tiltakozást és nem az a veszélyes, hogy extrémek, hanem az, hogy intoleránsak. A gonoszság nem az, amit az ügyük érdekében mondanak, hanem az, amit az ellenfeleikre mondanak.”
Mostanában nehéz elhinni, hogy az intervenciós agitátor Bill Clinton
(jelenleg legharsányabban Szíria ellen) valamikor a kormány-transzparencia
és a sajtószabadság híve
volt. A New York Times 2000
novemberi híradásából legalábbis úgy kitűnik,
néha kibukott még belőle a 60-as
évek idealisztikus ‘virággyermeke’…
Clinton elnök megvétózta azt a határozati javaslatot, amely egységesen kriminalizálta volna a kormánytitkok kiszivárogtatását. Indoka szerint „az ilyen törvényhozás befagyaszthat jogos(an kritikus) aktivitásokat is, amelyek pedig a demokrácia éltetői.” A törvényjavaslatot kritikával illették a hírközlő szervek, mondván, hogy megnehezítené a publikum számára lényeges információkhoz való jutást. Mint mondta, „soha nem szabad elfelejteni, hogy az információ szabad áramlása alapvető eleme a demokratikus társadalomnak”.
Az Associated Press 2000. november 5. számában
(Clinton
vetoes bill that criminalized government secrets)
a következő idézet volt tőle olvasható:
*
Ha Snowden ténylegesen az “ellenséget akarta volna támogatni”, akkor súlyos milliókért adta volna el az érdekelt országoknak a CIA és a nemzetbiztonságiak illegális akcióit leleplező információkat, sőt! Valószínűleg más jellegű információkat ’szállított’ volna, mint például az USA jelenlegi katonai erejével, hadi készültségével, Irán, Egyiptom, Kína vagy Szíria ellenes terveivel kapcsolatosakat. Amiért a Feinsteinek és Boehnerek mégis hazaárulással vádolják, annak oka, hogy önmagukról próbálják buzgón elterelni a figyelmet, akár saját felelőtlenségükről, akár karrierjük egyengetéséről, akár közreműködésükről az amerikaiak millióinak titokban történő alárendeléséről az ’árnyékhatalomnak’.
Snowden viszont nem egyéni érdekből tette fel egy lapra az életét. Akárhogy is próbálja a média őt a „legújabb Obama-botrány” középpontjába állítani, ő csak közvetítő. Rendkívüli fiatalember, de csak vészjelző – bár a legkomolyabbak közül. Nem lesz könnyű eltussolni az általa felvetett, egyre szélesebb körben érdeklődést és dühöt keltő témákat, mint például titkos kormányszervek fokozott, billiókat felemésztő privatizálása, vagy az információs-kommunikációs technológiák nemzetközileg elfogadott törvényes (ellenőrizhető és fékentartható) alkalmazásának fontossága. De hogy ezért halálbüntetést, vagy életfogytiglani ítéletet érdemelne?! (A Der Spiegel az európai mértékkel mérve messze eltúlzottnak vélt vádak miatt nevezte "puha totaliarizmusnak" a jelenlegi amerikai rendszert.)
Sokaknak talán érthetetlennek tűnik az egyre drasztikusabb, egyre fenyegetőbb eljárás az egyetemes emberi jogokat védők, a közérdeket szolgálók és a számukra média lehetőséget nyújtó riporterek, tényfeltáró újságírók, lapszerkesztők ellen. A korszellemet és a társadalmi hozzáállást folyamatosan figyelő Robert C. Koehler számára viszont, mint Mezítelen birodalom című írásából kiderül, nagyon is érthető, ami történik: jelenleg olyan kiszámíthatatlan passzív-agresszív időszak uralkodik, melyben "bárki, aki beleavatkozik az állandóságba, a hatalmi folytonosságba, különösen a princípium nevében, az biztonsági kockázat". A hatósági túlreagálás pedig erre automatikus. Edward Snowden a nyolcadik 'whistleblower', aki ellen az Obama-kormány vádat emelt – kétszer annyi esetben, mint az összes korábbi elnökök együttesen.
A hatalom hajcsárai minden eszközzel próbálják megakadályozni a kialakulóban levő új trendet, melynek során fiatal, átlagon felül intelligens, bátor és elszánt, morális indíttatású (filozofikus, pacifista, netán demokratikus szocialista érzelmű), politikailag és társadalompolitikailag tudatos és főképpen a számítástechnikában bravúros generációból kiemelkedő egyének transzparenciát, közérdekű szabályzókat és ellenőrzést, valamint a hatóságok részéről felelősséggel tartozást követelnek. Mi sem kelthet ennél komolyabb aggodalmat az erőszakra és nyerészkedésre alapozott status quo poszt-háborús gyeplőtartóiban, és ezt Julian Assange csak alátámasztja:
"Az Obama-adminisztráció kísérlete, hogy kémkedés vádjával elintézze ezeket a fiatal whistleblowereket, egy egész generációt érintett, egy fiatal generáció tagjait, akik elfogadhatatlannak találják a magánélethez való jogok és a transzparens eljárási módszerek meggyalázását."
Az ún. 1% félelme tehát nem véletlen. Nem is paranoia. Nyilván bennük is felmerült, ami Glenn Greenwaldban, a brit Guardian népszerű aktivista újságírójában, aki először interjúvolta meg, és közölte a Guardianban Snowdent: „a bátorság ragadós”. Akárcsak a nagy forradalmak tanúsága szerint a fontosnak vélt ideáért, az alapvető szabadságjogokért való áldozatvállalás.
Ha semmi másból, Assange és Bradley Manning meghurcolásából Snowden tudta, hogy az élete végérvényesen megváltozott, mikor felült a Hong Kongba tartó gépre. Tisztában volt vele, hogy talán soha nem fog tudni visszatérni hazájába. A gondolat annak ellenére szívszorító lehetett, hogy évek óta készült a sorsdöntő napra, de mint nyilatkozta, hosszú ideig várakozó állásponton maradt, mivel abban reménykedett, hogy Obama idővel megvalósítja elnökjelöltként beígért reformprogramját.
Az NSA kommunikációs igazgatója 2011-ben azt is állította, hogy belső vizsgálat eredményeként megszüntették az internet metadata (címzettet, témát és feladót jelző 'e-mail boríték') osztályozásának és megőrzésének évtizedes gyakorlatát. Tavaly azonban kiderült, hogy helyette új kémprogram indult, más módszeren alapuló, megnövelt hatásfokkal. Vajon ez a hazugság, vagyis a törvénytelenség folytatása tette be Snowdennél végleg a kaput? Vagy szenátor Obama azon csalfa ígérete, hogy elnökként védeni fogja a vészharangot jogosan kongatókat, miközben sorra eltiporta őket?
“Gyakran a legjobb információs forrás a kormányon belüli pazarlásról, csalásról és visszaélésről egy belsős kormányalkalmazott, aki elkötelezettje a közélet tisztaságának, és hajlandó szót emelni az érdekében. Az ilyen bátorság és patriotizmus inkább bátorítást érdemel mint elfojtást, ahogy a Bush-adminisztráció alatt (gyakorlat) volt.” (Barack Obama)
*1 További önzetlen, közérdekekért és közjogokért felelősséget érző, súlyos megtorlásokat elszenvedő amerikai ’whistleblowerek’: Jeremy Hammond, William Binney, Daniel Ellsberg, Sibel Edmonds, John Kiriakou, Thomas Drake, Thomas Tamm, Joseph Darby, Susan Lindauer, J. Kirk Wiebe, Coleen Rowley, Dr. Frederic Whitehurst, Shamai Leibowitz, Babak Pasdar, Joseph Wilson, Mark Klein, Samuel Provance, Russ Tice
*3
Scott McNealy, a
Sun Microsystems
(JAVA & Sun Workstations) alapítója és
ügyvezető igazgatója tette 1999-ben ezt a hírhedtté vált megjegyzést egy Silicon
Valleyben tartott konferencián az Internet biztonsági védelmével kapcsolatos
aggodalmakra.
A témában lásd még: Lapszemlék 2012. II. félév 7. írás; Lapszemlék 2013. I. félév, 9. írás; 2013. II. félév 1. írás; Politika és ideológia fúziója
(Hanna egyéb politikai elemzései és washingtoni tudósításai a Jelenkor rovatban olvashatók.
Addenda
Nils Muiznieks, az Európai Bizottság emberjogi megbízottja következőt írta a brit Guardian júniusi számában: “A magánélet alapvető emberi jog, amely nélkülözhetetlen, ha méltóságban és biztonságban akarunk élni. Nem szabad olyan könnyen hagyni elorozni. Az állam kötelessége óvni a nemzetbiztonságot. Akik titkos megfigyelő rendszabályokat alkalmaznak, megkockáztatják aláásni, sőt tönkretenni a demokráciát, bár megjátszák, hogy éppenséggel védelmezik.” (Ford.: Kuliffay)
The US has taken almost no steps to curtail the scale and scope of information which the NSA can acquire about non-US persons outside the country. In January, in response to global outrage, the president, Barack Obama, announced new limitations on retention and use of information gathered through surveillance but did little to limit what could be gathered to begin with. The UK has refused to answer questions about the scale of its data-collection practices but what has been disclosed confirms what many had feared: not only is snooping happening on a mass scale but existing laws do little to protect privacy rights. The onus is on governments to show their surveillance practices are not disproportionate—and so far the US and UK have failed. (Cynthia Wong: A Clear-Eyed Look at Mass Surveillance. Human Rights Watch. July 25, 2014)
Alexei Pushkov, aki a Duma alsóházában a nemzetközi bizottság feje, visszautasította, hogy pusztán érdekből adtak volna menedékjogot Snowdennek – bár nyilván az is közrejátszott. Mint mondta, a döntés oka “elvi kérdés” volt: “Snowden politikai menekült és így az (Egyesült Államoknak való) átadása számunkra morálisan elfogadhatatlan”. Mivel az USA és Oroszország között nincs kiadatási egyezmény, ezért eddig is ennek megfelelő volt a gyakorlati eljárás, tehát semmi váratlan vagy rendkívüli nem volt Moszkva döntésében. (Ford.: Kuliffay)
The government has been collecting data on nearly every U.S. citizen
and assembling webs of their relationships, National Security Agency
whistleblower William Binney told the Hackers On Planet Earth (HOPE) conference
last week. Binney worked for the Defense
Department's foreign signals intelligence agency for 32 years before resigning
in late 2001 because he "could not stay after the NSA began purposefully
violating the Constitution," according to a statement he made in court records.
On April 20 he gave his first interview after resigning to Democracy Now!,
asserting that the FBI raided his home after he blew the whistle on the NSA's
extensive spying on Americans. On July 2 Binney, along with two other former NSA
employees, agreed to provide evidence in the Electronic Frontier Foundation's
lawsuit that alleges the U.S. government operates an illegal mass surveillance
program (i.e. Jewel vs. NSA).
(Michael
Kelley:
NSA Whistleblower Says The Feds Are Gathering
Data On Nearly Every US Citizen. Business Insider.
July 17, 2012
What
are we to make of Edward Snowden? I know what I once made of him. He was no real
whistleblower, I wrote, but “ridiculously cinematic” and “narcissistic” as well.
As time has proved, my judgments were just plain wrong. Whatever Snowden is, he
is curiously modest and has bent over backward to ensure that the information he
has divulged has done as little damage as possible. As a “traitor,” he lacks the
requisite intent and menace. (…)
But (and?) I am at a loss to say what should be done with
Snowden. He broke the law, this is true. He has been chary with his information,
but he cannot know all its ramifications and, anyway, the government can’t allow
anyone to decide for himself what should be revealed. That, too, is true. So
Snowden is, to my mind, a bit like John Brown, the zealot who intensely felt the
inhumanity of slavery and broke the law in an attempt to end the practice. My
analogy is not neat — Brown killed some people — but you get the point. I
suppose Snowden needs to be punished but not as a traitor. He may have been
technically disloyal to America but not, after some reflection, to American
values.
(Richard Cohen:
Edward Snowden is no traitor. The Washington Post. October 21, 2012
National Security Agency whistle-blower Edward Snowden, as far as we know, is stranded in the Moscow airport, his U.S passport canceled. He has admitted to revealing a vast, global surveillance regime that has outraged citizens and governments the world over. He joins in his plight imprisoned whistle-blower Bradley Manning, who faces life in prison, being court-martialed now for leaking the largest trove of classified documents in U.S. history. WikiLeaks founder Julian Assange has now spent more than a year cooped up in the Ecuadorean Embassy in London. These three are central to the exposure of some of the most undemocratic practices of the U.S. government. (Amy Goodman: This Independence Day, Thank a Protester. July 4, 2013)
Geoffrey Robertson, az angliai
Doughty
Street Chambers
polgárjogi és emberjogi szervezet egyik vezetője, teljesen indokoltnak tartotta,
hogy a menekülő Snowden nem vállalkozik egy dél-amerikai repülőútra, mivel “a
nemzetközi jogot áthágva Amerikának egész históriája van repülőgép eltérítésben.” A brit
Guardianban
megjelent írásában Robertson kiállt amellett, hogy “Snowden nem áruló és nem is
vádolható kémkedéssel”.
Ezekre a vádakra ugyanis nincs olyan védelmi lehetőség,
mint a közérdekre, vagy a haza érdekére, vagy akár a lelkiismeret szavára való
hivatkozás, és emiatt bármelyik európai ország, amelyik kiadja, egyenesen egy
szupermaximális biztonságú börtönbe juttatja.
It seems that the US government has already convicted Mr Snowden, by denying him the use of his passport and by obstructing the fundamental human right to seek asylum from prosecution. The absence of any legal due process speaks volumes about how the government views itself – judge, jury and prosecutor – on any and all actions that may reveal the truth about its covert activities and schemes of privacy destruction – especially when they involve billions of dollars in profits for its corporate subcontractors. The pressures and blackmail applied by the US government on other nations' leaders also seem to confirm American officials' views of other countries as mere pawns in a global chess game of domination, in which sovereignty means little and can be trampled on whenever circumstances require it. (Professor Luis Suarez-Villa. University of California)
Even the Obama administration has
stopped short of terming Snowden a spy, even in the course of attacking his
character. (Yes, he was indicted under the Espionage Act, but the actual charges
against him are theft of government property, unauthorized communication of
national defense information and willful communication of classified
intelligence information to an unauthorized person. (Spencer Ackerman:
Edward Snowden is a whistleblower, not a spy – but do our leaders care?
Legislators and journalists alike have been cavalier in their
condemnations of the man responsible for the NSA leaks)
The word 'security' is a broad, vague generality whose contours should
not be invoked to abrogate the fundamental law embodied in the First Amendment.
The guarding of
military and diplomatic secrets at the expense of informed representative
government provides no real security... .
(Concurring
in New York Times Co. v. United States,
403 U.S. 713. 1971)
By all means, consider Snowden a hero, a traitor or a complex individual with a mixture of motives and interests. Lots of opinions about Snowden are valid. He is a necessarily polarizing figure. The information he revealed speaks to some of the most basic questions about the boundaries between the citizen and the state, as well as persistent and real anxieties about terrorism. What isn't valid is the blithe assertion, absent evidence, that the former NSA contractor actively collaborated with America's enemies. Snowden made classified information about widespread surveillance available to the American public. That's a curious definition of an enemy for US legislators to adopt. (Spencer Ackerman: Edward Snowden is a whistleblower, not a spy – but do our leaders care? Legislators and journalists alike have been cavalier in their condemnations of the man responsible for the NSA leaks.)
"There is a huge difference between legal programs, legitimate spying ... and these programs of dragnet mass surveillance that put entire populations under an all-seeing eye and save copies forever. These programs were never about terrorism: they're about economic spying, social control, and diplomatic manipulation. They're about power. (…) Six months ago, I revealed that the NSA wanted to listen to the whole world. Now, the whole world is listening back, and speaking out, too. (...) The culture of indiscriminate worldwide surveillance, exposed to public debates and real investigations on every continent, is collapsing." (Edward Snowden Pens 'Open Letter' Offering To Help Brazil Investigate U.S. Spying. AP. December 17, 2013)
"FISA law says it's the exclusive law to authorize wiretaps. This administration is playing fast and loose with the law in national security. The issue here is whether the president of the United States is putting himself above the law, and I believe he has done so." (Sen. Russ Feingold, D-Wisconsin. December 19, 2005)
"One of the most compelling outcomes of the 9/11 commission was that a seam had developed. Our intelligence agencies looked out; our law enforcement agencies looked in. And people could -- terrorists could -- exploit the seam between them. So the president is determined that he will have the ability to make certain that that seam is not there, that the communications between people, a limited number of people with Al Qaeda links here and conversations with terrorist activities outside, will be understood so that we can detect and thereby prevent terrorist attacks. (…) The president had authorized the National Security Agency to collect information on a limited number of people with connections to al Qaeda." (Secretary of State Condoleezza Rice. Meet the Press. December 18, 2005)
The forcing down of Bolivian President Evo Morales's plane – denied airspace by France, Spain and Portugal, followed by his 14-hour confinement while Austrian officials demanded to "inspect" his aircraft for the "fugitive" Edward Snowden – was an act of air piracy and state terrorism. It was a metaphor for the gangsterism that now rules the world and the cowardice and hypocrisy of bystanders who dare not speak its name. (John Pilger: Forcing down Evo Morales's plane was an act of air piracy -- Denying the Bolivian president air space was a metaphor for the gangsterism that now rules the world. The Guardian. July 2013)
“At least the American public has a seat at the table now. [...] It may
sound trite, [but if] I end up disgraced in a ditch somewhere, but it helps the
country, it will still be worth it.”
"It's a disgrace
that Obama is more concerned with hunting down Snowden than reforming these
George Bush-style eavesdropping techniques.”
(Oscar-winning director Oliver Stone. Karlovy Vary international film
festival. 2013)
(Navi) Pillay’s office spent more than a year working on issues relating to the right to privacy in the face of modern digital technology and surveillance measures. Her office examined existing national and international legislation, along with court judgments and information provided by international and regional organisations, national human rights institutions, non-governmental organisations and private sector businesses. “In several countries, judicial warranting or review of the digital surveillance activities of intelligence and/or law enforcement agencies have amounted effectively to an exercise in rubber-stamping,” the report states. “Jurisprudence at the regional level has emphasised the utility of an entirely independent oversight body, particularly to monitor the execution of approved surveillance measures.” (UN Calls Surveillance a Dangerous Habit. ECO International – Association of the German Internet Industry. June 18. 2014)
Snowden was also asked if he was concerned about what the Republican frontrunner Donald Trump might do to him if he is elected president in 2016. Trump has called Snowden “a total traitor” and “a bad guy” and said “there is still a thing called execution”. Snowden was not concerned. “It’s very difficult to respond in a serious way to any statement that’s made by Donald Trump,” he said. (Edward Snowden says Hillary Clinton 'ridiculous' to think emails were secure Snowden said in Al-Jazeera interview that ordinary government workers would ‘very likely face prosecution’ for sending classified emails over personal server. Sept 3, 2015)
Former U.S. spy contractor Edward Snowden has failed in a legal bid to win guarantees from Norway that it would not extradite him to the United States if he went there to receive a free speech award, a Norwegian court said on Monday. Snowden's law firm said in April he would take the state to court to secure free passage to the Nordic country. "Oslo District Court has decided that the lawsuit from Edward Snowden against the State regarding extradition, should be dismissed," the court said in a statement. (Norwegian court rejects Edward Snowden lawsuit on free passage. Reuters. June 27, 2016)
“Most people
think of privacy in terms of their settings on Facebook. But privacy is the
fountainhead of all our rights, from which all rights are derived. It’s what
makes you an individual.” (Edward Snowden. September 16, 2016
“When you look at my case and the Manning case before me, and when you look at the Ellsberg case going all the way back to the 1970s, they are all derived from the same law under which Julian Assange—who, it should be clear, owes no allegiance to the United States; he is not a U.S. citizen, he is simply a publisher working in news—they have been charged under this Espionage Act. This is a special law that absolutely rules out any kind of fair trial going back to the 1970s.” (Amy Goodman: Edward Snowden: In the US, I Would Likely Die in Prison for Telling the Truth. Democracy Now! December 5, 2019)
The intelligence community has developed sophisticated “backstopping” procedures, which seed a cover story through web traffic, emails and other digital channels. But in an interconnected world, “good backstopping can be defeated in a Google search,” says one former senior intelligence official. Because of that reality, the use of front companies for NOCs has become increasingly untenable, necessitating closer coordination and cooperation with private American businesses for the placement and recruitment of NOCs, say former senior officials. It’s not always easy, however. “The CIA is very good at this, but they are getting the door slammed in their face,” says one former senior official. In Silicon Valley, recalls another former senior official, it was difficult to convince these companies to participate. The situation got worse in 2013, when Edward Snowden, an intelligence contractor, gave a trove of classified documents to journalists, exposing the extent of tech companies’ cooperation with the National Security Agency. “Before, it was hard,” says this person, and “it was harder to do post-Snowden.”
“The laws would not provide him (Edward Snowden) any opportunity to say that the information never should have been withheld from the public in the first place. And the fact that the disclosures have led to the highest journalism rewards have led to historic reforms in the US and around the world, all of that would be irrelevant in a prosecution under the espionage laws in the United States.” (Ben Wizner, a lawyer with the American Civil Liberties Union and a Snowden legal adviser. Guardian interview. 2014) [The Guardian shared a Pulitzer Prize for its work on the story.]
In 2013, Edward Snowden caused an avalanche of controversy for the Obama
administration. Info he leaked to the Guardian showed the NSA had ordered
Verizon to hand over "information on all telephone calls" inside the U.S. and
between the U.S. and other nations on an "ongoing, daily basis." The government
justified this indiscriminate data grab with Section 215 of the Patriot Act, a
broad piece of legislation passed in response to the 9/11 terrorist attacks. The
law allowed the NSA to collect "any tangible thing" from a company like Verizon
if a special federal court deemed it "relevant" to a foreign intelligence
investigation. Constitution enthusiasts probably know that the Fourth Amendment
forbids the government from investigating citizens at random. President Obama,
who used to teach constitutional law, surely knew this. So it must have stung
when a federal judge called the telephone data collection "Orwellian" and
probably unconstitutional. Snowden also exposed that the NSA secretly monitored
telephone conversations of foreign allies like German Chancellor Angela Merkel.
The agency even used United Nations computers to spy on EU officials. (…)
Snowden exposed abuses of the Patriot Act for seemingly patriotic reasons. He
saw the NSA's indiscriminate mass surveillance as a detriment to democracy and a
symptom of unchecked presidential powers. But to future president Donald Trump,
Snowden's whistleblowing sounded like treason. In a series of tweets posted on
2013, Trump accused him of giving government secrets to Russia and China and
claimed Snowden should be executed because the penalty for treason was death
when America "was great." (A.C. Grimes: Whatever happened to
Edward Snowden? GRUNGE. April
9, 2019)
Whistleblower Edward Snowden has earned more than $1.2m in speaking fees since
he leaked confidential US material to outlets including
the Guardian and went into exile in Moscow, according
to a filing by the US justice
department in court in Massachusetts.
Snowden’s speaking fees, as
listed by the government, cover a total of 67 engagements from 2015
to May this year.
The first such event, on 16 September 2015, was for CSLA, a Hong Kong
brokerage, and earned Snowden $50,000. On 19 May 2020, he earned $10,000 for a
speech to Deutsche Telekom.
Other fees include $28,000 for a 2016 speech to the University of
Colorado Boulder, $32,000 from a Portuguese tourism bureau, $30,000 from a
Canadian motivational consultancy, $12,000 from Georgetown University and
$18,000 from Middlebury College in Vermont.
(Tom McCarthy and Martin Pengelly: Edward Snowden has taken
$1.2m in speaking fees in exile, US filing says. The Guardian.
August 17, 2020
Seven years after the former National Security Agency contractor Edward
Snowden blew the whistle on the mass surveillance of Americans’ telephone
records, an appeals court has found the program was unlawful – and that the US
intelligence leaders who publicly defended it were not telling the truth. In a
ruling handed down on Wednesday, the US court of appeals for the ninth circuit
said the warrantless telephone dragnet that secretly collected millions of
Americans’ telephone records violated the Foreign Intelligence Surveillance Act
and may well have been unconstitutional.
(NSA surveillance exposed
by Snowden was illegal, court rules seven years on. Whistleblower
revealed collection of phone records to Guardian. Court says officials who
defended dragnet were not telling truth
VISSZA az EMPIRIA Magazin Jelenkor rovatának címjegyzékéhez
VISSZA az EMPIRIA Magazin nyitólapjára